Порушення постави у дошкільників

У питаннях здоров'я дитини дрібниць не буває. І навіть якщо, здавалося б, все в порядку, дитина здорова, бадьорий і веселий, це ще не означає, що всередині його організму не зріють зміни небезпечні , які з’являться набагато пізніше. Ми маємо на увазі проблеми з поставою. На жаль, порушення постави у дітей дошкільного віку - проблема тисяч і тисяч батьків.

Але впоратися з нею можна! Головне - не запізнитися.

За статистикою, 40% дітей страждають викривленням хребта, причому дівчинки набагато частіше, ніж хлопчики. Сьогодні, коли телевізор і комп'ютер поступово витісняють спорт з життя наших дітей, а в школі вчителя в силу великої завантаженості не звертають особливої ??уваги на те, як сидить дитина за партою, батьки повинні бути насторожі, щоб виявити хворобу в зародку.

Чим небезпечна неправильна постава?

Придивіться уважно до того, як ваша дитина сидить за столом під час малювання або граючи в комп'ютерні ігри. Правильна чи є в нього постава, не сутулиться він? Якщо поставити його рівно біля стіни, чи не здається вам, що одне плече у дитини трохи вище іншого? Якщо хоча б на одне з питань ви відповіли "так", потрібно, не відкладаючи, звернутися до ортопеда. Адже після 16-17 років виправити поставу буде дуже і дуже складно. А правильне положення хребта дуже важливо! При викривленні деформуються внутрішні органи, у більш зрілому віці з'являються болі в спині, м'язові спайки, можливе утворення міжхребцевих гриж. Та й з психологічної точки зору сутулий юнак чи дівчина відчувають великі труднощі в спілкуванні з однолітками і в особистому житті, як би відчуваючи у себе якийсь непереборний фізичний недолік.

Якщо у вашої дитини були травми хребта, нехай навіть незначні , або в дитячому віці він перехворів на рахіт, вашу увагу до його поставі повинна бути подвоєна. Та ж ситуація, якщо дитина схильна до повноти. Підтримання тулуба у вертикальному положенні забезпечується діяльністю розгиначів спини і зв'язками хребта, які у дітей до певного віку недостатньо розвинені. І якщо у вашої дитини спостерігається зайва вага, то це, як правило, супроводжується випинанням живота, і, як наслідок, на м'язи-розгиначі спини доводиться додаткове навантаження. Все це призводить до розвитку неправильної постави та вразливості всього хребта в цілому: важкий живіт як би тягне поперекову область хребта вперед, а грудну - назад, утворюється прогин у попереку, хребет швидко звикає до неправильного положення, м'язи слабшають.

Корекція постави

У дітей дошкільного віку рідко зустрічаються фіксовані форми викривлення хребта, їх м'язи і зв'язки ще еластичні, і при необхідності малюк може випрямитися, розправити плечі, і кругла спина зникне. Але незабаром м'язи втомляться, і дитина візьме колишню, розслаблену позу. Тому необхідно тривало і систематично зміцнювати м'язи тулуба. Для цього, безумовно, дуже важливі систематичні заняття спортом. Дуже корисні аеробіка, хореографія, бальні танці і, звичайно ж, плавання. А от настільки улюблені хлопчаками футбол і боротьба дуже травматичні як для хребта, так і для всього незміцнілого дитячого організму в цілому. Крім того, що зароджуються деформації хребта можна підкоригувати в домашніх умовах за допомогою спеціальних вправ. Зрозуміло, попередньо необхідно порадитися з лікарем і провести обстеження згідно з його призначенням: рентген або магнітно-резонансну томографію. Звичайно, друге обстеження трохи дорожче, але в разі МРТ дитина позбавлений від дози рентгенівського випромінювання, а по знімках МРТ лікар бачить не тільки проблеми кісткової тканини хребта, як у випадку рентгена, а й неправильне положення м'язів і зв'язок. Тому діагноз буде точніше й призначене лікування обов'язково принесе свої плоди. Отже, як спосіб профілактики порушень постави або ж корекції початкових деформацій, крім уже згаданих вище, перевірених часом вправ, можна також запропонувати наступні:

1. Попросіть дитину притулитися до стіни таким чином, щоб його потилицю, лопатки й сідниці були щільно притиснуті до поверхні. Нехай він повільно присяде і випрямиться кілька разів. Спочатку дитині може бути досить складно утримати рівновагу - це теж є ознакою зароджуються проблем з поставою. Вправа необхідно повторювати кілька разів на день;

2. Під час приготування уроків або гри за комп'ютером обов'язково змушуйте дитини вставати через кожні півгодини. Нехай він хоча б обійде навколо столу 3-4 рази;

3. Для підняття тонусу м'язів спини корисно іноді випрямити спину, повертіти головою вправо-вліво і вперед-назад. Не швидко, щоб не закрутилася голова!

Наступний комплекс вправ можна виконувати як сидячи, так і стоячи.

1. Посадіть дитину на кінчик стільця так, щоб спина, стегна і гомілки знаходилися під прямим кутом один до одного, нехай він вільно опустить руки і злегка зігне плечі. Попросіть його одночасно напружити ікри ніг, м'язи живота та спини, плечі відігнути якомога далі назад, щоб лопатки стикнулися, і закинути голову. Не різко, щоб не травмувати шийні хребці! Нехай посидить кілька секунд в такому напруженому стані, потім знову розслабиться. Повторити кілька разів.

2. Попросіть дитину встати зі стільця, з'єднати п'яти, напружити коліна, сідниці і м'язи живота. Тепер нехай підніметься на шкарпетках так високо, наскільки тільки це йому вдасться, напружить все тіло і потім повільно розслабиться. Вправи слід повторювати протягом тривалого часу.

Складні випадки

жаль, не завжди батьки вчасно помічають, що в їхньої дитини проблеми з хребтом. Часом наслідки порушення постави у дітей дошкільного віку до цього моменту зайшли так далеко, що простий лікувальною фізкультурою вже нічого не поправити. Дитина сильно сутулиться, скаржиться на болі в спині, одне плече набагато вище іншого, в найважчих випадках хребет починає нагадувати горб. Але і ці проблеми сучасна медицина навчилася вирішувати. Існує безліч методів корекції навіть самих запущених проблем з хребтом, особливо якщо дитині ще немає 15 років.

Лікар пропише дитині корсет, шанцевий комір, пояс або реклінатор. Ці вироби виготовляються на замовлення під конкретну фігуру з певними проблемами хребта.

Візьміть до уваги думку досвідчених масажистів. Вони вважають, що, як би не була запущено спина пацієнта, він не повинен відчувати болю під час масажу - тільки деяку болючість. І якщо дитина скаржиться, що його спілкування з масажистом нагадує китайські тортури, шукайте іншого фахівця - цей вашій дитині лише нашкодить.

Мануальна терапія дітям протипоказана, тому що дитячі хребці ще не повністю складаються з кістки і мають хрящові елементи . Якщо вони деформовані, то при спробі мануального терапевта поставити їх на місце відбудеться ще більше розтягнення зв'язкового апарату.

Лікар може призначити дитині фізіотерапевтичні процедури або голкорефлексотерапію. "Голки" знімуть надмірне м'язове напруження і поліпшать мікроструктуру тканин, фізіотерапія відновить еластичність м'язів і зв'язок.

Основна роль у виправленні постави все одно залишається за лікувальною фізкультурою. Але в запущених випадках вона може проводитися тільки під наглядом лікаря ЛФК. І хоча ортопеди вважають, що сколіоз повністю вилікувати неможливо, ви все одно не повинні опускати руки. Цілком реально комплексним лікуванням добитися значної корекції постави - переходу від більшої ступеня викривлення до меншої, зменшення болю в спині.

А в найважчих ситуаціях може допомогти тільки хірургічне втручання. Але це можливо тільки в дорослому віці. Крім того, хірургічна операція - це великий ризик. Висновок

Не втомлюйтеся нагадувати вашій дитині про необхідність вирівнювати поставу, триматися прямо, відводити плечі назад і дотримуватися пряме положення торса до голови. Не бійтеся бути занудою! Нехай для вас і вашої дитини ввійде в звичку періодично відкладати ігри, відволікатися від комп'ютера і проводити невеликі фізкульт хвилинки, що складаються з вправ, згадуваних в нашій статті. І тоді нагородою за всі ваші зусилля буде здоровий і нормально розвивається дитина.
Кiлькiсть переглядiв: 533

Коментарi